Każdy kto chciałby inwestować w kryptowaluty w naturalny sposób staje przed koniecznością zdecydowanie jak nabyć swoje pierwsze coiny. Dla wielu osób najłatwiejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie giełdy kryptowalut.

Warto jednak dowiedzieć się czym właściwie są takie giełdy i na jakiej zasadzie działają a także które z nich są warte uwagi.

Czym są giełdy kryptowalut?

Giełdy kryptowalut to miejsca gdzie możemy kupować oraz sprzedawać kryptowaluty. Zazwyczaj też dają nam one możliwość ich przechowywania. Co do zasady działają w prosty sposób bowiem wszystko polega na tym, że wpłacamy na taką giełdę środki w tradycyjnej walucie, które następnie wymieniamy na interesujące nas altcoiny po aktualnym kursie.

Warto zwrócić uwagę, że mając już kupione konkretne kryptowaluty możemy je również wymieniać na inne. Giełdy kryptowalut dają nam bowiem możliwość nie tylko sprzedaży naszych coinów zamian za tradycyjną walutę ale też w zamian za coiny innego rodzaju. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami bitcoinów i chcielibyśmy je sprzedać w zamian za ethereum to jak najbardziej jest to możliwe.

Jednak ze względu na obecną mnogość różnych typów altcoinów warto zwrócić uwagę na to czy konkretna giełda oferują parę wymiany jaka nas interesuje.

Jak działają giełdy kryptowalut?

Giełdy kryptowalut można porównać do klasycznych giełd znanych z tradycyjnych rynków finansowych. Zasadniczą różnicą jest przede wszystkim to, że na znanych obecnie giełdach takich jak GPW obraca się akcjami notowanych na nich spółek. Z kolei w przypadk gieł kryptowalut przedmiotem handlu są konkretne altcoiny.

Cały handel opiera się o kursy kupna i sprzedaży poszczególnych kryptowaut. Kursy te są determinowane przede wszystkim przez zainteresowanie rynku konkretnymi altcoinami. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne giełdy kryptowalut mogą oferować różne kursy wymiany co wynika z faktu, że mówimy tutaj o rynku, który nie podlega odgórnym regulacjom i jest zdecentralizowany.

Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Zasadnicze pytanie brzmi jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalut. W końcu jeśli chcemy zacząć przygodę w świecie altcoinów a nie chcemy zbierać się za wydobycie to jakąś giełdę trzeba wybrać.

Najłatwiej jest przejrzeć ranking giełd kryptowalut, który szybko pokaże nam jakie giełdy przede wszystkim powinny zwrócić naszą uwagę. Warto jednak nie ufać jedynie tego typu zestawieniom ale też samemu dokonać choć prostej analizy opartej o kilka czynników.

Zaufanie do giełdy kryptowalut

Są znane już przypadki gdy giełdy kryptowalut upadały a wszystkie zgromadzone na nich środki przepadały. Jeśli nie chcemy znaleźć się w takie jsytuacji gdy wszystkie zainwestowane przez nas środki pewnego dnia znikną to warto dobrze przyjrzeć się reputacji jaką cieszą się konkretne giełdy kryptowalut.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to kiedy dana giełda powstała. Faktem jest bowiem, że wszelkie giełdy o niskim stażu na rynku lepiej traktować dość ostrożnie gdyż nie wiadomo czy nie znikną tak szybko jak się pojawiły.

Kluczową kwestią są opinie jakimi użytkownicy dzielą się w sieci na temat konkretnych giełd kryptowalut. Warto się z nimi uważnie zapoznać zwracając uwagę na wszelkie problemy zgłaszane przez ludzi dotyczące czy to działania giełd czy np. wypłat z nich środków. W przypadku giełd z niskim stażem takich opinii w naturalny sposób może być zauważalnie mniej a co za tym idzie ciężko jest wyrobić sobie opinię na temat ich wiarygodności.

Weryfikacja na giełdzie kryptowalut

Bez wątpienia większe zaufanie do giełdy kryptowalut może też budować proces weryfikacji pozwalający dobrze sprawdzić każdego kto chce na niej handlować. Raczej będziemy się czuć pewniej handlując z osobami, które w jakiś sposób zostały zweryfikowane.

Jest to jednak również istotne w kontekście nasz samych bowiem weryfikację na giełdzie kryptowalut również będziemy musieli przejść.Warto więc już wcześniej rozeznać się jakie konkretnie wymagania stawiają konkretne giełdy w tym zakresie i jak powinniśmy się do tego przygotować.

Oferowane przez giełdę kryptowalut kursy

Wspomnieliśmy już wcześniej, że kursy pomiędzy poszczególnymi giełdami kryptowalut mogą się różnić. Czasami te różnice będą w zasadzie symboliczne a innym razem mogą się okazać naprawdę istotne.

Jest to ważne zwłaszcza w przypadku operowanie na większych kwotach gdzie nawet niewielka różnica kursu może się przełożyć na konkretną różnicę naszych potencjalnych zysków czy strat.

Warto więc porównać sobie kursy oferowane przez interesujące nas giełdy kryptowalut zwracając baczną uwagę na to gdzie prezentują się one najatrakcyjniej w kontekście tego, którymi kryptowalutami chcemy handlować.

Metody płatności na giełdach kryptowalut

Jeśli chcemy handlować na giełdzie kryptowalut jakoś musimy na nią wpłacić na początek środki pieniężne, za które będziemy mogli kupować altcoiny. Warto się zastanowić jaka forma wpłacania środków będzie dla nas najwygodniejsza i pod tym kątem przejrzeć to co oferują w tym zakresie poszczególne giełdy kryptowalut.

Dla jednych preferowaną formą będzie przelew, inni wybiorą PayPala a jeśli inni zdecydują się na płatność kartą. Być może znajdą się też tacy, którzy przechowują środki pieniężne na różnego rodzaju wirtualnych portfelach i chcieliby je wykorzystać do wpłacenia środków.

Wskazane jest również aby zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty transakcyjne, którymi obciążone mogą być konkretne formy płatności. W końcu to te dodatkowe opłaty mogą ostatecznie zdecydować o tym, że jakaś forma wpłacania środków będzie dla nas bardziej atrakcyjna od innej.