Popularność kryptowalut i ceny jakie osiąga choćby bitcoin rozbudzają wyobraźnię nawet tych osób, które przez lata nie zwracały uwagi na świat krypto. Nie ma się czemu dziwić, w końcu perspektywa zarobienia kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie kusi.

Kryptowaluty można kupować ale można je też kopać ta ścieżka ich pozyskiwania może w szczególności zainteresować osoby z technologicznym zacięciem lub po prostu takie, które chciałyby wykorzystać moc obliczeniową swojego komputera do tego aby trochę sobie zarobić.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Myśląc o tym jak kopać kryptowaluty warto dowiedzieć się nieco na temat tego na czym to całe kopanie polega. Najpopularniejsze kryptowaluty opierają się o dowód pracy (proof of work) a więc potwierdzenie pracy wykonanej na rzecz sieci danej kryptowaluty przez konkretne urządzenie.

Mówiąc wprost jesteśmy wynagradzani za to, że użyczymy mocy obliczeniowej naszego komputera do weryfikowania transakcji dokonywanej w ramach sieci danej kryptowaluty a także do wyliczania kolejnych bloków danej kryptowaluty.

Wykopanie takiego bloku jest odpowiednio nagradzane jednak aby tego dokonać potrzebna jest bardzo duża moc obliczeniowa. Wykopywanie bloków w uproszczeniu można bowiem opisać jako wykonywanie złożonych obliczeń matematycznych o znacznej złożoności i skali. Dodatkowo trudność wykopywania kolejnych bloków rośnie i wymaga coraz większej mocy obliczeniowej.

Kopanie kryptowalut w pojedynkę jest trudne

Gdybyśmy mieli nawet bardzo wydajny komputer to jego moc obliczeniowa byłaby tak naprawdę kroplą w morzu potrzeb. Dlatego właśnie chcąc kopać kryptowaluty dołącza się do mining pool a więc swoistej spółdzielni wydobywczej gdzie wielu użytkowników łączy siły aby wspólnie wykopywać kolejne bloki danej kryptowaluty.

Zasada działania jest w tym wypadku prosta bowiem moc obliczeniowa urządzeń wszystkich użytkowników w takiej spółdzielni jest skupiona na wspólnym celu dzięki czemu można go osiągnąć znacznie szybciej.

Zyski osiągnięte przez mining pool są dzielone proporcjonalnie do wkładu poszczególnych członków. Wkładem w tym wypadku jest moc obliczeniowa a więc im większy mamy udział w całkowitej mocy obliczeniowej takiej spółdzielni tym większy udział w zyskach przez nią wygenerowanych.

Efektywność kopania kryptowalut

Dość istotną kwestią w kontekście kopania kryptowalut jest efektywność wykorzystywanej koparki. Poruszyliśmy już w tym artykule kwestię podstawową a więc moc obliczeniową koparki a tą wyraża hashrate, który określa ilość obliczeń, które urządzenie może wykonać w danej jednostce czasu. Tak więc czym większy hashrate tym więcej obliczeń wykonuje urządzenie i tym większy zysk może potencjalnie wygenerować.

Jednak kwestia efektywności koparki a co za tym idzie zysku z kopania wcale nie jest taka prosta bowiem dochodzi tutaj jeszcze druga kluczowa kwestia a mianowicie pobór prądu. W końcu wykorzystując koparkę warto też brać pod uwagę fakt, że mówimy tutaj o urządzeniu, które będzie zużywało potencjalnie sporo prądu. Dodatkowo bardzo często koparki kryptowalut pracują 24/7 co oczywiście też realnie przekłada się na to ile energii elektrycznej zużywają.

Właśnie koszt energii elektrycznej jest niezwykle istotnym czynnikiem przy określaniu tego na ile dana koparka jest efektywna. Możemy mieć do czynienia z dwoma identycznymi koparkami pod kątem mocy obliczeniowej ale jedna z nich zużywa o 50% więcej energii elektrycznej od drugiej co finalnie przekłada się na mniejszy zysk bowiem od tego co zarobi musimy przecież odjąć koszt energii elektrycznej.

Trzecia kwestia to opłacalność wydobycia konkretnej kryptowaluty w końcu skoro potrzeba wiele mocy obliczeniowej a więc i wiele energii do kopania to liczymy na to, że rezultatem będzie odpowiedni zarobek a o tym decyduje i kurs danej kryptowaluty, który na przestrzeni zaledwie tygodni może się zmieniać w bardzo dynamiczny sposób.

Tak więc kryptowaluta, której opłacanie dziś jest niezwykle opłacalne może zupełnie stracić sens za kilka miesięcy. Działa to też oczywiście w drugą stronę i możemy mieć do czynienia z taką kryptowalutą, której kopanie dziś nie pozwoliłoby nawet pokryć kosztów prądu a być może za pół roku czy rok będzie to z kolei już bardzo opłacalne bo nagle kurs wystrzeli do góry.

Jak kopać kryptowaluty?

Skoro wiemy już więc co nieco na temat kopania kryptowalut i koparek to warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak kopać kryptowaluty abyśmy mogli liczyć na jakiś zysk.

Swój komputer czy dedykowana koparka?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy budować dedykowaną koparkę kryptowalut czy też chcemy wykorzystać już posiadany w domu komputer, który po prostu gdy akurat nie będziemy z niego korzystać będzie się zajmował obliczeniami na potrzeby kryptowalut.

Wykorzystanie już posiadanego komputera to bez wątpienia rozwiązanie, które zapewnia najniższy próg wejścia bowiem potencjalnie jedyna modyfikacja jakiej będziemy musieli dokonać to instalacja odpowiedniego oprogramowania, które wykorzystując moc obliczeniową naszego komputera będzie nam kopać kryptowaluty.

Możemy też zdecydować się na dedykowaną koparkę kryptowalut jednak w tym wypadku trzeba się już liczyć ze znacznymi kosztami zwłaszcza w kontekście kosztu samych kart graficznych, które stanowią serce koparki a jednocześnie w głównej mierze wpływają na koszt inwestycji.

Jaką kryptowalutę wybieramy?

Chcąc kopać kryptowaluty istotną decyzją jest też to jaką kryptowalutę chcemy wydobywać. Tak jak wspominaliśmy ich kursy mogą się zmieniać bardzo dynamicznie a więc warto nie tylko na samym początku wydobycia dokonać stosownej analizy ale również w późniejszym czasie regularnie monitorować czy kopanie danej kryptowaluty cały czas się nam opłaca.

Czy opłaca nam się kopać kryptowaluty?

Nie możemy zapominać, że do kopania kryptowalut potrzebna jest określona moc obliczeniowa osiągania przy jak najlepszej efektywności energetycznej.

Jeśli więc chcemy wykorzystać już posiadany komputer to warto dobrze przeanalizować czy moc jaką oferuje w stosunku do tego ile prądu zużywa nie stawia przypadkiem opłacalności całego przedsięwzięcia pod sporym znakiem zapytania.

Z pomocą w analizie przychodzi nam tutaj z pomocą dedykowany kalkulator:

Kalkulator Whattomine

Warto go użyć aby się przekonać jaką kryptowalutę najbardziej opłaca się kopać i jak pod względem efektywności w jej kopaniu wypada potencjalnie nasz sprzęt. Kalkulator ten może być też bardzo użyteczny przy planowaniu budowy czy też zakupu dedykowanej koparki.

Musimy wybrać zainstalować oprogramowanie do kopania kryptowalut

Bez względu na to czy zdecydujemy się wykorzystać domowy komputer czy zbudować lub kupić koparkę kryptowalut i tak musimy zadbać o odpowiednie oprogramowanie, które będzie wykorzystywało nasz sprzęt do kopania.

W przypadku koparek kryptowalut może to być dedykowany system operacyjny, który najczęściej oparty jest na Linuxie na przykład ethOS Mining OS czy Minerstat.

Możemy też wykorzystać konkretne programy działające pod Windowsem czy też Linuxem. Przykładem takich programów są choćby:

  • BTC Miner
  • CGMiner
  • Ethminer

Takie oprogramowanie zazwyczaj wymaga wstępnej konfiguracji w tym oczywiście podania adresu naszego portfela kryptowalut. I to tyle, mając odpowiedni sprzęt i oprogramowanie możemy już kopać kryptowaluty. Pamiętajmy tylko, że o ile nie mamy darmowego źródła prądu to musimy regularnie kontrolować opłacalność naszego wydobycia.