Myśląc o kryptowalutach z pewnością pierwsze co przychodzi na myśl to Bitcoin. Jednak o ile to on otworzył drzwi do świata kryptowalut to nie jest jedyną kryptowalutą na rynku choć faktem jest, że nadal jest tą najpopularniejszą.

Altcoiny

Sama nazwa altcoiny wywodzi się od alternatywnych coinów a więc monet co jest bezpośrednio nawiązaniem do samego bitcoina, dla którego miały być alternatywą. W uproszczeniu można byłoby więc przyjąć, że każda kryptowaluta (poza bitcoinem oczywiście) jest altcoinem.

Obecnie istnieje kilka tysięcy altcoinów i twórcą większości z nich przyświecało stworzenie kryptowaluty unikatowej, które pod pewnymi względami miała być lepsza od swojego pierwowzoru a więc bitcoina.

Należy mieć na uwadze, że altcoiny to bardzo szeroka grupa, w której znajdziemy nie tylko kryptowaluty oparte o algorytm proof-of-work a więc mówiąc wprost te, które podobnie jak ma to miejsce w przypadku bitcoina wydobywamy.

Warto bowiem wiedzieć, że o ile początkowe założenie altcoinów były takie, że są one alternatywą dla bitcoina opartą o zmodyfikowane w mniejszym czy większym stopniu jego założenia to z czasem zaczęły pojawiać się altcoiny, które podążyły zupełnie inną drogą różniąc się na tyle, że ciężko nawet je zestawiać z bitcoinem.

Każdy z altcoinów działa w oparciu o swoją sieć, ma swój kurs wymiany i specyficzne dla siebie cechy.

Popularne altcoiny

Tak jak wspomnieliśmy obecnie istnieje kilka tysięcy altcoinów jednak kilka z nich zdobyło sobie szczególną przychylność użytkowników mogąc się pochwalić największą obecnie kapitalizacją.

  • Ethereum
  • Tether
  • Cardano
  • Ripple XRP
  • Monero XRM

Tokeny użytkowe (Utility)

W tym wypadku mówimy o tokenach mających niezwykle wszechstronne zastosowanie. Jest to w zasadzie najpopularniejszy rodzaj tokena co wynika w znacznej mierze z faktu, że wiele firm właśnie w oparciu o tokeny utility przygotowuje swoją ofertę publiczną.

W przypadku wykorzystania tokenów użytkowych możemy mówić o ICO, jest to skrót z języka angielskiego oznaczający initial coin offering). Jeżeli komuś na myśl przychodzi IPO a więc pierwsza oferta publiczna na tradycyjnym rynku to skojarzenia są słuszne bowiem co do zasady mówimy tutaj o podobnym procesie.

Główna różnica polega na tym, że mówimy tutaj o ofercie publicznej, która nie podlega zazwyczaj kontroli regulatorów tradycyjnych rynków finansowych a zamiast w akcje inwestujemy w tokeny.

W ten sposób np. startupy dają możliwość zainwestowania w rozwijane projekty swoim użytkownikom i zbierania środków na rozwój bez konieczności wykorzystywania znacznie bardziej złożonej ścieżki pozyskiwania środków od inwestorów z tradycyjnych rynków finansowych.

Jednak zawsze trzeba mieć z tyłu głowy potencjalne ryzyko związane z tym, że osoby stojące za danym projektem po zebranie określonej kwoty mogą po prostu zniknąć.

Tokeny Security

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie to tokeny security mogą być dobrym wyborem. Jednak nie tylko bezpieczeństwo stanowi o sporym potencjale tego typu tokenów. Kluczowy jest tutaj fakt, że tokeny security mogą być wykorzystane do tokenizacji niemal dowolnego dobra takiego jak nieruchomości, pojazdy, czy obrazy. Tokenizować można też oczywiście całe firmy a nawet dobra cyfrowe wliczając w to nawet marki osobiste, w które właśnie za sprawą tokenów security można inwestować.

Możliwości w tym zakresie są właściwie nieograniczone i w zasadzie wszystko bez względu na to czy jest cyfrowe czy też nie może podlegać tokenizacji. Własność danego aktywa podlega weryfikacji poprzez blockchain co stanowi zabezpieczenie przed próbami oszustwa. Dodatkowo tokeny security są uznawane przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd a więc ich wykorzystywanie ma umocowanie w prawie sprawiając, że inwestowanie za ich pośrednictwem jest prawnie wiążące.

Stablecoiny

Stablecoiny to kryptowaluty, którą główną cechą jest przed wszystkim stabilność. W pierwszej chwili może się to wydać być może nieco dziwne bowiem wielu osobom rynek kryptowalut kojarzy się między innymi z dużą niestabilnością i wahaniami kursów.

Jednak stablecoiny są powiązane między innymi z tradycyjnymi walutami i ich kursami co przekłada się finalnie na taki efekt, że w ich wypadku nie następują tak nagłe zmiany wartości jak ma to miejsce w przypadku altcoinów.

Można byłoby je więc rozpatrywać nawet w kategoriach lokaty kapitału pamiętając jednak o tym, że to co na pierwszy rzut oka jest główną zaletą dla niektórych może się okazać kluczową wadą. Stabilność stablecoinów związana jest również z bardzo ograniczonymi możliwościami zysku. Mówiąc wprost niewiele ryzykujemy ale też niewiele mamy do zyskania.