Kopanie kryptowalut nie tylko na koparce
Z wydobywaniem kryptowalut mogą się kojarzyć przede wszystkim koparki kryptowalut a więc urządzenia wyposażone w wiele kart graficznych i pobierające bardzo dużo energii elektrycznej. Jednocześnie są to urządzenia bardzo drogie bowiem gdy jedna odpowiednio wydajna karta graficzna potrafi obecnie kosztować nawet kilka tysięcy złotych to łatwo zrobić sobie w głowie szybkie obliczenia co do całościowego kosztu. W końcu w takiej koparce takich kart zazwyczaj mamy kilka bowiem potrzebna jest odpowiednia moc obliczeniowa.
Jednak czy faktycznie aby rozpocząć przygodę z kopaniem kryptowalut potrzebna jest nam koparka? Na szczęście odpowiedź brzmi nie bowiem do kopania można wykorzystać nawet stacjonarnego PC’ta, którego wykorzystujemy do pracy czy rozrywki. Nie inaczej jest też w przypadku laptopów, które obecnie nie kojarzą się już jedynie jako urządzenia do pracy biurowej.
Intensywny rozwój segmentu laptopów gamingowych sprawił, że przenośne komputery dysponują mocą obliczeniową, dzięki której możemy nawet najnowsze gry uruchamiać w wysokiej rozdzielczości i przy najwyższych detalach ciesząc się przy tym płynną animacją.
Kopanie kryptowalut na laptopie jest możliwe
Skoro jednak mamy do czynienia z urządzeniami dysponującymi taką mocą obliczeniową to aż kusi aby wykorzystać ją również do czegoś innego niż tylko rozrywka. Faktem jest, że laptopy gamingowe za sprawą swojej wydajności sprawdzają się w wielu zastosowaniach takich jak montaż wideo czy obróbka grafiki 3D.
Za sprawą swoich wydajnych kart graficznych laptopy gamingowe mogą się też sprawdzić w kopaniu kryptowalut. Wiele osób może nadal żyć w przekonaniu, że karty graficzne w laptopach oferują wydajność godną co najwyżej wyświetlania pulpitu czy też uruchamiania starych, mniej wymagających gier. Jednak modele kart graficznych stosowanych w nowoczesnych laptopach gamingowych niewiele ustępują swoim desktopowym odpowiednikom co jest zasługą rozwoju technologicznego.
Zalety kopania kryptowalut na laptopie
Podstawowa kwestia to wspomniana już wydajność kart graficznych w laptopach gamingowych. Pod tym względem karty graficzne montowanie w tych komputer nie ustępują tradycyjnym modelom, które przecież z powodzeniem wykorzystywane są do kopania kryptowalut w koparkach.
Niezwykle istotną kwestią jeśli chodzi o kopanie kryptowalut na laptopie jest też efektywność energetyczna. W końcu chcąc ocenić na ile dane urządzenie nadaje się do takiego celu musimy nie tylko oceniać czystą wydajność obliczeniową ale również brać pod uwagę ilość energii elektrycznej jaką dane urządzenia zużywa.
Bez wątpienia do atutów kopania kryptowalut na laptopie należy też zaliczyć kwestię generowanego hałasu. W końcu jeśli komputer taki ma się znajdować w pomieszczeniu, w którym przebywamy to nie może buczeć niczym odkurzacz bo nikt nie wytrzymałby tego na dłuższą metę.
Zaletą jest również fakt, że laptopy posiadają wbudowane baterie a co za tym idzie gdy nagle zabraknie prądu to proces kopania kryptowalut nie zostanie przerwany. Oczywiście mówimy tutaj głównie o przerwach stosunkowo krótkotrwałych bowiem nawet najbardziej pojemna bateria nie wystarczy na bardzo długo w obliczu zasilania laptopa wyposażonego w bardzo wydajne podzespoły i to jeszcz pracującego na 100% mocy.
W tym miejscu należy też wspomnieć o rozmiarach i zajmowanym w pomieszczeniu miejscu. W końcu gdybyśmy chcieli kopać kryptowaluty na tradycyjnym komputerze to musimy jeszcze nim jakoś zarządzać. Oczywiście obecnie nie jest to aż takim wyzwaniem bowiem takim komputerem po odpowiedniej konfiguracji można zarządzać w pełni zdalnie. Jednak nadal nawet kompaktowa obudowa potrzebuje miejsca, które gdzieś musimy wygospodarować.
W przypadku kopania kryptowalut na laptopie nie potrzebujemy dodatkowego monitora, klawiatury ani myszki bowiem wszystko mamy już zintegrowane w ramach jednego urządzenia. Tak więc bez względu na to czy zarządzamy nim zdalnie przez sieć czy chcemy coś skonfigurować bezpośrednio to nie będzie to stanowić problemu.
Wady kopania kryptowalut na laptopie
Jednak kopanie kryptowalut na laptopie ma też swoje wady. Pierwsza z nich to bez wątpienia, fakt, że laptopy nie są raczej urządzeniami przystosowanymi do pracy 24/7. Jeśli więc laptop będzie w ten sposób ciągle eksploatowany to jego żywotność może ulec skróceniu i zwiększa się ryzyko awarii.
Laptopy nawet gdy mówimy o modelach gamingowych to jednak w porównaniu do desktopów urządzenia stosunkowo kompaktowe. W końcu w tym wypadku kluczowa jest mobilność i możliwość przenoszenia komputera z miejsca na miejsce. Jednak postępująca miniaturyzacja i czasami wręcz aż przesadne odchudzanie tego typu komputerów pociąga za sobą zmniejszenie liczby miejsca na układ chłodzenia.
Faktem jest, że jednak komponenty w desktopach łatwiej jest schłodzić choćby ze względu właśnie na ilość miejsca w obudowie. W laptopie w naturalny sposób tego miejsca jest znacznie mniej a dodatkowo mówimy tutaj o sprzęcie wykorzystującym naprawdę wydajne podzespoły, które w naturalny sposób emitować będą spore ilości ciepła nagrzewając się do bardzo wysokich temperatur.
Dodatkowo dochodzi tutaj jeszcze potencjalny throttling, który polega na tym, że laptop ogranicza wydajność swoich podzespołów poprzez obniżenie zegarów jakimi taktowany jest procesor czy karta graficzna. Ma to na celu uniknięcie uszkodzenia sprzętu właśnie w wyniku oddziaływania zbyt wysokiej temperatury. Bez wątpienia ograniczenia to ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu jednak problem w tym, że potrafi to też w odczuwalny sposób przełożyć się na wydajność kopania kryptowalut.
Jeśli już więc chcemy wykorzystywać laptopa do kopania kryptowalut to warto przynajmniej zainwestować w podstawkę chłodzącą, które pozwoli choć o kilka stopni obniżyć temperaturę w jego wnętrzu.
Wadą kopania kryptowalut na laptopie jest też żywotność akumulatora, która zostanie znacznie skrócona jeśli przez jakiś czas będziemy wykorzystywać komputer przenośny w takim właśnie celu. Oczywiście możemy też wymontować baterię i pozostawić laptopa jedynie na zasilaniu sieciowym gdy zechcemy wykorzystywać go do kopania kryptowalut jednak w takim przypadku pozbawimy się jednej z zalet jaką jest możliwość dalszej pracy w przypadku krótkotrwałego zaniku zasilania w sieci.
Jaki laptop do kopania kryptowalut wybrać?
Zasadnicze pytanie dotyczy właśnie tego jaki laptop będzie odpowiedni do kopania kryptowalut. Nie możemy się bowiem zdecydować na pierwszy, lepszy model bowiem jego wydajność mogłaby się okazać zbyt niska aby zająć się kopaniem nawet hobbystycznie.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku koparek tutaj tak samo kluczowa jest karta graficzna. To wydajność tego podzespołu determinuje w głównej mierze wydajność kopania kryptowalut. Odpadają więc najtańsze laptopy biurowe wyposażone zazwyczaj kartę graficzną zintegrowaną w procesorze. Nawet nieco lepsze modele, które wprawdzie posiadają dedykowany układ graficzny ale o bardzo niskiej wydajności również nie będą odpowiednie.
Odpadają więc wszelkie laptopy z kartami typu Geforce MX 250, Geforce MX 350 czy Geforce MX 450. Są to bowiem modele, które swoją wydajnością niewiele wyprzedzają grafiki zintegrowane w procesorach. Dopiero w przypadku kart pokroju Geforce GTX 1060 można powoli myśleć o takich zastosowaniach jak kopanie kryptowalut. Realnie jednak wskazane byłoby zwracanie uwagi na modele z kartami Geforce GTX 1650 lub lepszymi.
Jak zacząć kopanie kryptowalut na laptopie?
Jeśli mamy odpowiedniego laptopa to podłączmy go do zasilacza i zadbajmy o jego właściwe chłodzenie np. wykorzystując podkładkę chłodzącą.
Teraz już tylko potrzebne jest nam odpowiednie oprogramowanie, które będzie potrafiło wykorzystać moc naszego komputera do kopania kryptowalut. Tutaj do wyboru mamy przynajmniej kilka rozwiązań a wśród szczególnie wartych uwagi są:
- Minergate – https://minergate.com/
- Nicehash – https://www.nicehash.com/
- Minerstat – https://minerstat.com/
Po zainstalowaniu, uruchomieniu i skonfigurowaniu wybranego oprogramowania rozpocznie się kopanie konkretnej kryptowaluty. Każdy z programów dostarcza nam różnych statystyk na temat samego procesu kopania informując między innymi o tym ile do danej chwili udało się już wykopać.