Myśląc o pozyskiwaniu kryptowalut poprzez kopanie musimy pomyśleć o koparce kryptowalut. Wystarczy taką frazę wpisać na Allegro aby zobaczyć jak wiele gotowych koparek jest do kupienia co tylko pokazuje, że wiele osób jest zainteresowanych tym tematem.

Oczywiście koparkę można złożyć też samemu jednak bez względu na to czy kupimy gotową koparkę kryptowalut czy też będziemy chcieli samodzielnie złożyć takie urządzenie warto się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Co to jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut to po prostu urządzenie dedykowane kopaniu kryptowalut a więc wykorzystujące swoją moc obliczeniową to obliczeń związanych z wyliczaniem kolejnych bloków konkretnej kryptowaluty.

Nie bez przyczyny nie użyliśmy tutaj określenia komputer tylko urządzenie bowiem kryptowaluty można kopać nie tylko przy wykorzystaniu komputerów.

Jak działa koparka kryptowalut?

Obecnie najbardziej popularne są dwie ścieżki kopania kryptowalut.

Większość osób może kojarzyć przede wszystkim pierwszą z nich a więc kopanie w oparciu o GPU. Tak się bowiem składa, że już jakiś czas temu odkryto, że karty graficzne są bardzo efektywne w obliczeniach związanych z kryptowalutami. Dlatego bardzo często koparki kryptowalut są budowane właśnie w oparciu o bardzo dużą liczbę kart graficznych i to ich moc obliczeniowa wpływa przede wszystkim na możliwości danej koparki.

Procesor w tym wypadku odgrywa marginalne znaczenie bowiem choć do kopania kryptowalut można wykorzystać również procesor to jednak akurat w takich zadaniach nie jest on zbyt efektywny.

Druga ścieżka kopania kryptowalut to wykorzystanie dedykowanych układów ASIC w oparciu o które buduje się wyspecjalizowane koparki, które potrafią być nawet bardziej efektywne w stosunku do koparek opartych o karty graficzne.

Tak czy inaczej w największym uproszczeniu można powiedzieć, że zasada działania jest podobna bowiem nasza koparka zajmujemy się skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi, których celem jest wyliczenie kolejnego bloku w ramach wybranej kryptowaluty.

Różnica jest taka, że w przypadku koparki zbudowanej w oparciu o wykorzystanie GPU możemy zmieniać kryptowalutę, której kopaniem się zajmujemy. Gdy jednak mowa o układach ASIC to one są projektowane pod konkretne algorytmy i dedykowane kopaniu określonej kryptowaluty a co za tym idzie nie dają możliwości łatwej zmiany na inną kryptowalutę w np. w przypadku załamania kursu i braku opłacalności dalszego wydobycia.

Opłacalność koparki kryptowalut

W kontekście koparki kryptowalut niezwykle zasadne jest pytanie o jej opłacalność. W końcu inwestując w taki sprzęt liczymy na to, że będzie on dobrze zarabiał. Pierwsza kwestia jaką musimy brać tutaj pod uwagę to koszt samej koparki i wystarczy przejrzeć choćby oferty na Allegro aby się przekonać, że nie mówimy tutaj o tanim sprzęcie.

Koszt w tym wypadku generują przede wszystkim karty graficzne, których zazwyczaj w koparce jest kilka a których ceny potrafią osiągać bardzo wysoki poziom zwłaszcza w okresach zwiększonego zainteresowania kryptowalutami.

Jednak o ile mówimy tutaj o koszcie bowiem jednak kilka czy kilkanaście tysięcy złotych wydać trzeba to warto na to spojrzeć jak na inwestycję. W końcu pieniądze, które wydamy na koparkę kryptowalut docelowo mają nam się zwrócić. Sporo o opłacalności powie nam więc już to jak szybko się nam zwrócić nasza inwestycja i czy mówimy tutaj o horyzoncie czasowym kilku czy raczej kilkunastu miesięcy.

Wpływ na to jak szybko zwróci się nasza koparka kryptowalut mają przede wszystkim dwa czynniki.

Ceny prądu wpływają na opłacalność koparki kryptowalut

Pierwszy z nich to koszt energii elektrycznej zależny choćby od tego gdzie mieszkamy bo ceny prądu potrafią się różnić nawet w obrębie naszego kraju. Wpływ na koszt prądu może mieć też to czy wykorzystujemy fotowoltaikę i produkujemy prąd na własne potrzeby.

Prąd jest istotną kwestią bowiem koparki kryptowalut potrafią go obierać naprawdę dużo a jeśli myślimy o zyskach to wartość kryptowaluty jaką wykopiemy musi przekraczać koszt prądu jaki wykorzysta koparka.

Wybór kryptowaluty kluczowy dla opłacalności koparki kryptowalut

Drugi czynnik, który na dobrą sprawę jest w tym wszystkim kluczowy to wybór kryptowaluty. Istotny jest w tym wypadku jej kurs i trudność wydobycia gdyż to przekłada się finalnie na to ile będzie warte to co uda nam się wydobyć w ciągu miesiąca.

Kalkulator pomocny przy składaniu koparki kryptowalut

Jeśli myślimy o złożeniu lub zakupie koparki kryptowalut warto wejść na stronę:

Kalkulator Whattomine

Trafimy w ten sposób na kalkulator, który pomoże nam określić opłacalność wydobycia konkretnej kryptowaluty. W tym wypadku pod uwagę będą brane czynniki takie jak:

  • kursy kryptowalut
  • wykorzystywane karty graficzne (dostępna moc obliczeniowa)
  • pobór prądu

Dzięki temu będziemy mogli jasno określić na jakie zyski możemy liczyć przy wyborze konkretnej konfiguracji sprzętowej i kryptowalucie.