Kryptowaluty to już od miesięcy niezwykle gorący temat i raz za razem słyszy się o kolejnych rekordach cen jakie biją. Dzięki rosnącej popularności temat kryptowalut coraz częściej trafia do mainstreamu a co za tym idzie coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty – co to jest?

Gdyby chcieć bardzo szczegółowo na poziomie technicznym wyjaśnić jak działają kryptowaluty to z pewnością można byłoby na ten temat napisać książkę. Swoją drogą to chyba nawet na polskim rynku jakieś książki poruszające ten temat można już kupić.

Dzisiaj jednak nie będziemy zagłębiać się aż tak mocno w technikalia chcąc przybliżyć czym są kryptowaluty z perspektywy osoby, która pierwszy raz o nich usłyszała i być może chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej choćby w kontekście ewentualnych przyszłych inwestycji.

Zacznijmy od zupełnych podstaw zwracając na początek uwagę na samą nazwę, w której kryje się słowo waluty. To już powinna być pierwsza wskazówka gdy zastanawiamy się nad tym czym są kryptowaluty. Są to po prostu wirtualne waluty, które wykorzystywać można zarówno do płacenia za produkty czy usługi.

Drugi człon nazwy a więc krypto odnosi się do kryptografii, na której opiera się cały system blockchain. System, na którym swoje działanie opierają kryptowaluty jest zdecentralizowany dzięki czemu pozostaje poza kontrolą jakichkolwiek instytucji finansowych i rządów.

Do tego niezależność wzmacnia też wspomniana kryptografia, bowiem wszystkie dane jakie są przetwarzane w systemie są szyfrowane. To też zapewnia pełną anonimowość osób dokonujących transakcji.

Co to jest blockchain?

Zastanawiając się nad tym co to są kryptowaluty nie możemy obojętnie przejść obok terminu blockchain. Wiele osób jest wręcz zafascynowanych samymi kryptowalutami nie zważając jakoś szczególnie na samą technologię, która za nimi stoi.

Pokrótce wspomnieliśmy już o tym czym cechuje się blockchain:

  • decentralizacja
  • anonimowość
  • niezależność

Nadal jednak wiele osób może się zastanawiać czym tak naprawdę jest ten tajemniczy blockchain, o którym często wspomina się przy okazji rozmowy o kryptowalutach.

Jak działa tradycyjny system bankowy?

Najłatwiej byłoby tutaj odwołać się do tego jak działa system bankowy, z którego korzystamy praktycznie na co dzień. W takim systemie wszystkie pieniądze jakie przechowujemy na koncie są tak naprawdę wirtualnymi zapisami księgowymi w systemie banku. Gdy robimy przelew to te zapisy są odpowiednio aktualizowane i pieniądze są odejmowane z zapisów finansowych jednej osoby a dodawane w zapisach innej.

Pamiętajmy, że zazwyczaj nie dzieje się to natychmiast ale dopiero po pewnym czasie. Systemy bankowe funkcjonują bowiem w sesjach, których zazwyczaj jest 2 – 3 dziennie i właśnie podczas takich sesji księgowane są wszystkie operacje finansowe. Tak więc po dokonaniu przelewu należy trochę poczekać aby środki finansowe pojawiły się na docelowym koncie.

Można zatem rzec, że w przypadku tradycyjnego systemu finansowego w jakiś sposób też mówimy o wirtualnej walucie bowiem tak naprawdę środki jakie trzymamy na koncie to tylko wirtualne zapisy w systemach banku a nie faktycznie pieniądze, które gdzieś są dla nas przechowywane.

Zwróćmy tutaj uwagę już na pierwszą istotną kwestię a więc fakt, że jesteśmy w pełni zależni od systemu naszego banku. To bank decyduje na jakich warunkach mamy dostęp do naszych pieniędzy i jak już nie jeden raz można było się przekonać w ostatnich lat większa awaria systemu bankowego potrafi nas przynajmniej na jakiś czas dostępu do naszych środków pozbawić.

Tak więc jesteśmy mocno zależni od tego w jaki sposób działa system bankowy musząc się liczyć z potencjalnym ryzykiem utraty dostępu do naszych środków. Do tego dochodzi już wspomniane księgowanie, które jednak trwa i wprawdzie w większości przypadku jeśli zlecimy przelew krajowy rano to będzie on prawdopodobnie jeszcze tego samego u drugiej osoby jednak mimo wszystko nie dzieje się to “na już”.

Oczywiście trzeba tutaj powiedzieć o przelewach błyskawicznych, które to ograniczenie niejako obchodzą jednak mówimy tutaj o standardowej procedurze a poza tym za luksus skorzystania z przelewu błyskawicznego musimy zapłacić.

Do tego cały ten tradycyjny system bankowy zależny jest od banku centralnego, który to z kolei ma w mniejszym czy większym stopniu wpływ na same banki. Jak doskonale wiemy bank centralny jest istotnym organem państwa, na który wpływ mają urzędnicy. Z kolei sam system bankowy przechowuje kompleksowe dane pozwalające powiązać praktycznie każdą transakcję z określoną firmą czy też osobom.

Można zatem powiedzieć, że tradycyjny system bankowy to jedna wielka baza danych na temat naszych upodobań czy zachowań, w końcu wiadomo na co wydajemy i jak dużo a do tego również jak często i gdzie się przemieszczamy bowiem wystarczą dane na temat transakcji z naszej karty kredytowej.

Jak to wygląda jeśli chodzi o kryptowaluty i blockchain?

Pytanie zatem jak to wszystko wygląda gdy mowa o blockchain i działające w oparciu o niego kryptowaluty. W tym przypadku podstawa to nasz portfel kryptowalut, który zaszyfrowany jest kluczem znanym tylko nam. Tak więc mamy pełną kontrolę nad naszymi środkami.

W łańcuchu bloków przechowywane są informacje o wszelkich transakcjach dokonywanych kryptowalutami w ramach sieci. Mówimy tutaj o czymś zupełnie wirtualnym ale wyobraźmy sobie na chwilę jedną sztukę kryptowaluty niech to będzie np. jeden bitcoin. Informacje na jego temat są zachowane właśnie w łańcuchu bloków, który dla uproszczenia wyobrazić sobie można jako swoisty rejestr przechowujący wszelkie dane na temat tego do kogo należą konkretne kryptowaluty i na temat transakcji nimi.

Odnosząc to do omawianego wcześniej systemu bankowego zarówno tutaj jak i w bankach mamy do czynienia z istnieniem waluty w postaci wirtualnych zapisów w systemie. Fundamentalna różnica jest jednak taka, że w przypadku blockchaina ten rejestr nie jest przechowywany w jednym miejscu, nad którym ktokolwiek ma kontrolę a banku takim rejestrem zarządza sam bank i tylko on ma nad nim kontrolę i może na niego wpływać.

W blockchainie przypadku dokonania transakcji jest ona weryfikowana jednocześnie przez wielu uczestników będących w systemie co w pełni gwarantuje poprawność jej przeprowadzenia. Jeśli więc ktoś próbowałby dokonać oszustwa i np. dopisać sobie w portfelu więcej jednostek danej kryptowaluty to nieprawidłowość natychmiast zostałaby wychwycona przez system. Nie dość że wszelkie dane przechowywane są w formie rozproszonej to jeszcze są szyfrowane co gwarantuje anonimowość transakcji i uniemożliwia jakiekolwiek próby powiązane danych przechowywanych w systemie z kimkolwiek.

Dla wielu istotny może być również fakt, że jeśli ktoś przeleje środki na nasz portfel kryptowalutowy lub my dokonamy przelewu to jest on realizowany praktycznie natychmiast.