Kryptowaluty możemy pozyskiwać zarówno poprzez ich wydobycie jak i zakup na jednej z wielu giełd kryptowalut. Jednak gdy zechcemy stać się posiadaczami dowolnej z dostępnych kryptowalut musimy jeszcze mieć gdzie je przechowywać. Tradycyjne pieniądze przechowujemy w portfelu i również tutaj z pomocą przychodzi nam portfel, tyle że specjalny.

Czym jest portfel kryptowalut?

Tak naprawdę mówiąc o portfelu kryptowalut mówimy o miejscu gdzie są przechowywane nasze klucze prywatne. Jest to dość istotna kwestia bowiem nie ma w tym wypadku mowy o przechowywaniu kryptowaluty jako takiej gdyż ona zawsze pozostaje częścią sieci blockchain. Jednak poszczególne jednostki kryptowaluty mają przypisane unikatowe klucze prywatne, które dają nad nimi kontrolę określając kto jest ich właścicielem.

Teoretycznie więc wystarczyłoby znać ten klucz i nawet nie byłoby konieczności korzystania z żadnego portfela. W praktyce jednak mówimy tutaj o złożonych ciągach znaków i cyfr a każdy przyzna, że zapamiętywanie nawet bardziej złożonych haseł nie należy do łatwych a co dopiero mówić o takich przypadkowych ciągach.

Tak więc mówiąc wprost w portfelu kryptowalut przechowywana jest informacja na temat tego do jakiej puli danej kryptowaluty mamy prawa w wyniku dokonanego zakupu czy miningu.

Klucze prywatne i klucze publiczne

Każdy portfel ma dwa klucze:

  • prywatny
  • publiczny

Klucz publiczny to w zasadzie adres naszego portfela i gdy ktoś chce nam przelać kryptowalutę musimy mu podać właśnie klucz publiczny bowiem jest on informacją dla systemu gdzie określone środki mają trafić. Najbardziej oczywiste może być w tym przypadku porównanie do numeru konta, który jest potrzebny aby zrobić komuś przelew w tradycyjnym systemie.

Klucz prywatny jest z kolei znany tylko i pod żadnym pozorem nie możemy go nikomu udostępniać. Ten klucz daje nam prawo do dysponowania naszymi środkami zgromadzonymi w konkretnej kryptowalucie i jego utrata oznacza automatyczną utratę dostępu do posiadanych zasobów kryptowaluty. Tutaj nie mamy magicznej opcji odzyskaj hasło ,która z pewnością niejednokrotnie ratowała nam skórę w przypadku gdy zapomnieliśmy dane dostępowe do naszych kont w różnych serwisach.

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?

Najprostszą formę portfela mamy w zasadzie pod ręką gdyż nasze klucze prywatne możemy zapisywać po prostu na kartce papieru. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o czymś opartym na tak zaawansowanej technologii jak blockchain może się wydawać trywialne ale faktycznie jest taka możliwość.

Z jednej strony jest to portfel bez fizycznego dostępu do sieci a więc eliminujemy ryzyko, że nasze klucze prywatne zostaną wykradzione w wyniku działania hakerów czy złośliwego oprogramowania. Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko, że tą kartkę zgubimy lub wpadnie ona w niepowołane ręce a to również wiązać się będzie z utratą naszych kryptowalut.

Giełdy kryptowalut jako rodzaj portfela?

Specyficzny przypadek stanowią tutaj giełdy kryptowalut, które w zasadzie portfelami nie są aczkolwiek dają nam możliwość przechowywania kryptowalut, które nabywamy za ich pośrednictwem. Dla wielu osób może być to najwygodniejsze rozwiązanie bowiem za pośrednictwem jednego serwisu możemy kupować i sprzedawać kryptowaluty a także nimi swobodnie zarządzać.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z zagrożenia jakie to ze sobą niesie. Niestety w tym wypadku mówimy o sytuacji gdy klucz prywatny jest w rękach właściciela danej giełdy a co za tym pewnego pięknego dnia może się okazać, że nasze kryptowaluty ot tak po prostu zniknęły i nie będziemy mieli właściwie żadnych możliwości aby je odzyskać.

Programowe portfele kryptowalut

Często wykorzystywanym rozwiązaniem są portfele kryptowalut w postaci aplikacji, które może działać na komputerze a także urządzeniu przenośnym. Tego typu portfele mogą być dedykowane konkretnej kryptowalucie ale mogą też wspierać różne ich typy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj każda kryptowaluta ma swój dedykowany portfel, który możemy pobrać ze strony danego projektu.

Z pewnością dla niejednego użytkownika wizja tego, że może mieć swoje kryptowaluty zawsze pod ręką i zarządzać nimi za pośrednictwem intuicyjnej aplikacji na telefon jest niezwykle kusząca. Tutaj również należy sobie jednak zdawać sprawę z ryzyka jakie stanowi awaria czy to smartphona czy komputera, na którym mamy nasz programowy portfel. W jej wyniku możemy bezpowrotnie utracić nasze kryptowaluty jeśli nie zadbaliśmy wcześniej o kopię bezpieczeństwa.

Sprzętowe portfele kryptowalut

Najbardziej zaawansowaną odmianą są bez wątpienia portfele kryptowalut w formie sprzętowej. Tutaj mamy już do czynienia z dedykowanym urządzeniem, które musimy dodatkowo kupić chcąc na nim trzymać nasze kryptowaluty.

Jednak zwłaszcza w przypadku posiadania większej ilości coinów jest to inwestycja warta rozważenia. Prawda jest bowiem taka, że to właśnie portfele sprzętowe mogą nam nie tylko zapewnić możliwość stosunkowo wygodnego zarządzania naszymi środkami ale zapewniać przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Kluczowy jest tutaj fakt, że portfel sprzętowy nie jest na stałe podłączony do urządzenia takiego jak smartphone czy komputer. Zarówno urządzenia mobilne jak i nasze komputera są dziś narażone na wiele zagrożeń takich jak złośliwe oprogramowanie czy też działania hakerów.

W przypadku gdy nasz sprzęt zostanie zainfekowany istnieje ryzyko, że stracimy dostęp do naszych coinó jeśli przechowujemy je bezpośrednio na nim w portfelu programowym. Użycie sprzętowego portfela kryptowalut zabezpiecza nas na taką ewentualność choć i tutaj powinniśmy pamiętać o robieniu regularnych kopii bezpieczeństwa gdyż nawet taki wyspecjalizowany sprzęt narażony jest nadal na awarie.