Komputery od lat służą nam w domach i biurach sprawdzając się dobrze w naprawdę wielu zastosowaniach. ą wykorzystywane do pracy a także i rozrywki a także komunikacji ze światem za sprawą Internetu, do którego dostęp jest już czymś naturalnym w naszych domach.

Właśnie za sprawą tego dostępu do Internetu komputery też coraz częściej są narzędziem do zarabiania. W realiach pracy zdalnej może się to wydawać już dość naturalne. Jednak gdyby tak przypomnieć sobie złote czasy frazy “zarabianie przez Internet” to we wspomnieniach wracają wszystkie te oferty zarobienia kroci przez sieć. Można tutaj wspomnieć choćby o klikaniu w reklamy ale też przeróżnych innych pomysłach, którymi kuszono powszechnie.

Oczywiście w praktyce okazywało się, że jeśli nawet dało się coś zarobić to były to dosłownie grosze jednak wizja sporej gotówki i tak tkwiła w głowie wielu osób. Tą właśnie wizja zaczęła się realizować w momencie gdy pojawiły się kryptowaluty. Początkowo był to temat, którym interesowali się przede wszystkim entuzjaści nowych technologii, dla których sama technologia, na której oparto kryptowaluty sama w sobie była fascynująca.

Czy kopanie kryptowalut na komputerze jest możliwe?

Pojawiało się jednak pytanie jak zdobyć kryptowalutę? Ścieżki były i są przede wszystkim dwie a więc zakup albo kopanie. Cofają się te parę lat wstecz zakup nie wydawał się jeszcze wymagać aż tak dużych środków finansowych więc był kuszący o ile ktoś zakładał taką perspektywę zysku na przestrzeni kilku lat.

Jeśli zaś o kopanie kryptowalut chodzi to oczywiście w grę wchodziło zbudowanie koparki co mogło być szczególnie kuszące dla prawdziwego technologicznego entuzjasty. Jednak jeśli ktoś traktował kryptowaluty bardziej hobbystycznie i nie chciał wydawać większych środków ani na zakup kryptowaluty ani budowę koparki to pozostawało jeszcze jedno rozwiązanie.

Rozwiązaniem tym jest wykorzystanie domowego komputera, który na co dzień używany jest zapewne przez nas czy to do pracy czy do grania w gry. Może to być kusząca opcja zwłaszcza gdy nasz komputer domowy kupony był z myślą o grach i ma przyzwoitą kartę graficzną na pokładzie.

Tak więc kopanie kryptowalut na komputerze jak najbardziej jest możliwe a osobną kwestią pozostaje jedynie efektywność wydobycia jaką zapewni nasz komputer.

Jaki komputer do kopania kryptowalut?

Nie jest specjalną tajemnicą, że w kontekście kopania kryptowalut na pierwszy plan wysuwa się kwestia mocy obliczeniowej oferowanej przez kartę graficzną. Nawet gdybyśmy posiadali bardzo mocny procesor z najnowszych serii AMD czy Intela to jednak mocna karta graficzna (nawet gdy mówimy o modelu sprzed kilku lat) prawdopodobnie okaże się bardziej efektywna w kopaniu kryptowalut.

Aby przekonać się jak efektywna będzie posiadana przez nas w komputerze karta graficzna warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora takiego jak choćby ten:

Kalkulator Whattomine

Dzięki niemu przekonamy się na jaki zarobek możemy liczyć w przypadku wydobywania poszczególnych walut. Co istotne w kalkulatorze tym uwzględniany jest także koszt prądu co pozwala ocenić realną wydajność kopania kryptowalut na naszym komputerze gdybyśmy się zdecydowali tak wykorzystywać jego moc obliczeniową.

O czym trzeba pamiętać decydując na kopanie kryptowalut na komputerze?

Zanim zabierzemy się za kopanie kryptowalut na komputerze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, które mogą umknąć w pierwszej chwili.

Przy kopaniu kryptowalut na komputerze trzeba zadbać o właściwą temperaturę

Jeśli już jesteśmy przekonani, że chcemy kopać kryptowaluty na naszym komputerze to warto przede wszystkim zatroszczyć się o jego regularną konserwację. Niezwykle istotne jest bowiem wydajne chłodzenie, którego zadaniem będzie utrzymywanie bezpiecznych temperatur we wnętrzu obudowy. Optymalna temperatura podzespołów jest istotna z dwóch względów.

Po pierwsze temperatura ma istotny wpływ na żywotność poszczególnych podzespołów zwłaszcza takich jak karta graficzna czy procesor. Faktem jest, że są one projektowane w taki sposób, że mogą znieść naprawdę wysokie temperatury pracy jedna praca w takich warunkach zdecydowanie zwiększa szansę, że potencjalna awaria dotknie nas prędzej niż później.

Druga istotna kwestia w kontekście temperatury to throttling a więc zjawisko obniżania taktowania podzespołów komputerowych takich jak procesor czy karta graficzna celem zmniejszenia ilości ciepła jakie wydzielają. Ma na to celu uniknięcie potencjalnego uszkodzenia sprzętu w wyniku przegrzania. Problem jednak w tym, że o ile pozwoli to ocalić nasz sprzętu i ustrzec się poważnej awarii to niestety wpłynie negatywnie na wydajność kopania kryptowalut na naszym komputerze.

Zasilanie awaryjne przy kopaniu kryptowalut

Kolejna sprawa o którą warto się zatroszczyć to awaryjne zasilanie w postaci zasilacza UPS. W końcu jeśli nasz komputer będzie wykorzystywany jako koparka kryptowalut to warto zabezpieczyć się przed niespodziewanymi przerwami w dostawie energii elektrycznej, które zaburzyłyby proces kopania kryptowalut.

Sprawność energetyczna zasilacza

Aspekt na który wiele osób nie zwraca uwagi w przypadku stacjonarnych komputerów to efektywność energetyczna zasilacza. W końcu pobór prądu to istotna kwestia w kontekście efektywności kopania kryptowalut. Jeśli mamy już komputer, który chcemy wykorzystać to warto sprawdzić w jego specyfikacji jaką efektywność energetyczną zapewnia. Jeśli zaś składamy komputer to przy okazji zakupu poszczególnych podzespołów warto właśnie zasilaczowi poświęcić nieco więcej uwagi.

Jak zacząć kopanie kryptowalut na komputerze?

Jeśli jesteśmy zdecydowani, że chcemy kopać kryptowaluty na naszym komputerze to nie pozostaje nic innego jak wybrać oprogramowanie, które w odpowiedni sposób wykorzysta moc obliczeniową naszego komputera.

Program do kopania kryptowalut na komputerze

Obecnie wybór oprogramowania do kopania kryptowalut jest naprawdę szeroki. W tej bogatej ofercie szczególnie warto zainteresować się następującymi rozwiązaniami.

  • Minergate – https://minergate.com/
  • Nicehash – https://www.nicehash.com/
  • Minerstat – https://minerstat.com/

W poszczególnych przypadkach nieco różni się schemat instalacji i konfiguracji poszczególnych rozwiązań jednak sposób ich działania jest w gruncie rzeczy bardzo podobny. Po instalacji zyskujemy dostęp do panelu z poziomu, którego możemy zarządzać procesem kopania kryptowalut na komputerze i mieć wgląd w statystyki dotyczące tego procesu.